Symbolika obrączki

Kształt koła symbolizuje wieczną miłość – stąd brak na obrączkach pojedynczych ozdób, które dzieliłyby tą przestrzeń. Forma obrączek oznacza że nie mają one ani początku ani końca co oznacza że miłość będzie nieśmiertelna. Pierwsze symbole zawartego związku w postaci ozdób noszonych na palcach sięgają starożytnego Egiptu, choć od tamtej pory forma i znaczenie obrączek ewoluowało.

Według tradycji, do zakupu obrączek zobligowany jest Pan Młody, zaś na ślubie obrączki podawane są przez świadka Pana młodego. Przed II Wojną Światową nie było zwyczaju aby obrączki noszone  były przez oboje małżonków, zazwyczaj nosiły je kobiety.

Obecnie zdarza się że obrączki noszone są również przez osoby, które żyją nieformalnych związkach na dowód swej miłości i oddania. Najczęściej wtedy jednak nie są one złote, lecz srebrne bądź platynowe.

W Polsce obrączkę nosi się na serdecznym palcu prawej ręki, choć są kultury, gdzie zwyczajowo jest to ręka lewa. Bywa że  na lewej ręce obrączka noszona jest przez wdowca na znak byłego już związku. W naszej tradycji przyjęło się również że obie obrączki są takie same – różnić mogą się co najwyżej rozmiarem – z oczywistych względów. W Grecji natomiast, mężczyzna ma prawo do złotej ozdoby, zaś kobieta jedynie do steranej, aby ukazać tym samym swoje poddaństwo i niższy status kobiety.

Złą wróżbą jest zgubienie obrączki przez małżonka. Zresztą przesądów i wierzeń związanych z obrączkami jest bardzo wiele.

[Total: 0    Average: 0/5]