Dlaczego plotkujemy?

Co skłania nas do plotki? Dlaczego karmimy się informacjami o życiu innych? Dlaczego jesteśmy złośliwi w stosunku do ludzi, których nie ma obok nas? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ plotki są zagadnieniem bardzo złożonym. To co wiemy na pewno to fakt, iż sam fakt ich rozpowszechniania jest odbierany przez innych w sposób negatywny. Mimo to lubimy się tym zajmować, ponieważ każda pogłoska o takim charakterze ma swoje określone funkcje, z których chętnie korzystamy. Przyjrzyjmy się temu z bliska, bo z pewnością jest czemu.

Jako przykład weźmy osobę taką jak popularna ostatnio Maja Sablewska. Pogłoski na jej temat właściwie nie milkną, bowiem co chwilę otrzymujemy informacje odnośnie jakichś tam elementów jej życia. Gdy je czytamy, doświadczamy pewnych odczuć. No właśnie, jakich? A no takich, że owe plotki wzbudzają w nas ciekawość, a jej zaspokajanie przekłada się na poprawę naszego humoru. Pierwszą funkcją plotki jest więc funkcja rozrywkowa.

Poza tym wymienianie pozyskanych informacji z innymi przekłada się na poprawienie relacji z drugą osobą. Zawsze, gdy skończą się tematy do rozmów, można przecież poopowiadać o tym, jakie skandale ma za sobą przykładowa maja sablewska. Poza tym pogłoski mają charakter informacyjny oraz mają na celu wywieranie wpływu na społeczeństwo. Po przeczytaniu jakiejś negatywnej plotki zmienia się bowiem nasz stosunek do danej osoby. Poza więc wieloma pozytywami, mogą one służyć także jako narzędzie do delikatnej manipulacji stosowanej przez media.

[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *