Czym są torbiele na jajnikach

Problemem dość sporej liczby kobiet na świecie są tak zwane torbiele na jajnikach. W teorii jest to niewielka i raczej niegroźna zmiana w tej części narządu rodnego kobiety. Często jednak w czasie badań i prześwietleń taki torbiel jest mylony z nowotworem. Z pewnością wprowadza to do życia kobiety ogromny niepokój, który jednak najczęściej dość szybko jest łagodzony przez prawidłową diagnozę.
Podstawowe pytanie to takie czym są torbiele na jajnikach i skąd tak naprawdę się one biorą. Torbiel na jajniku to pęcherzyk jajnikowy w którym w cyklu miesiączkowym powinna dojrzewać komórka jajowa. Z różnych powodów może jednak zdarzyć się, że w okresie owulacyjnym kobiety pęcherzyk ten nie pęknie i nie uwolni się z niego komórka. Sytuacja ta może wystąpić także wtedy, gdy w pęcherzyku w ogóle nie wytworzy się komórka jajowa. Wtedy pęcherzyk ten zaczyna obumierać i wypełniać się płynem. Tak właśnie powstają torbiele na jajnikach. W zależności od przyczyny ich powstawania mogą one pojawić się na jednym lub na obu jajnikach jednocześnie. Sam torbiel zazwyczaj nie jest bardzo pokaźnych rozmiarów i swoją wielkością nie przekracza gabarytów małego orzecha. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie taki torbiel rozrasta się do wielkości nawet pomarańczy.
Pomimo tego, że torbiele nie są może bardzo groźne to nie należy problemu lekceważyć. Nieleczone bowiem mogą pociągnąć za sobą bardzo nieciekawe konsekwencje oraz długie i bardzo nieprzyjemne leczenie. Aby uniknąć problemu warto regularnie odwiedzać ginekologa w celu dokonania kontrolnych badań.

[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *